Чим відрізняється стиль мислення у багатих та бідних людей?

Всі ми чули фразу – «бідний завжди бідніє, а багатий багатіє». Нещодавно мені довелося побачити, як це буває в реальному житті. Це сталося у мегаполісі, в магазині брендового одягу, я спостерігала за тим, як здійснювали покупки бідна і багата дівчина.

Спочатку в магазин зайшла дівчина, непримітно одягнута, але з конкретною ціллю. Вона шукала вечірню сукню, в якій вона зможе піти на весілля своєї сестри. По ній було одразу видно, що вона вперше зайшла в магазин брендового одягу. Мабуть, вона довго відкладала необхідну суму, щоб прийти сюди і обрати щось достойне.

Консультант магазину одразу виразив своє незадоволення, презирливо поглянувши на неї як на людину, яка ледве зводить кінці з кінцями. Дівчина відчула таке недоброзичливе відношення, але не пішла з магазину. Вона ходила поміж рядів і намагалась не подавати виду, що у неї досить таки обмежений бюджет.

Дівчина, яка стояла за стійкою касира в магазині, навіть не привіталася з клієнткою. Вона дивилась на неї так, що здавалося, ніби вона слідкує за тим, щоб та раптом не вkрала щось із полиць.

Після недоброзичливого спілкування для того, щоб підвищити свою значущість клієнтка попросила принеси їй на примірку найдорожчі сукні. Коли вона побачила їх ціну, то зрозуміла, що така сума перевищує її бюджет втричі, але своїм ставленням продавці зачепили її гідність і вона не могла вчинити інакше, як попросити додаткові гроші у чоловіка, ніби то на нову техніку в дім, і купити справді люксову сукню. На жаль, така самопожертва, викликала у продавців лише насмішки.

Потім у магазин прийшла дорого одягнута відвідувачка, яка навіть не дивлячись на консультантів впевнено і велично одна за одною почала змітати полиць моделі, які їй сподобались. В цей момент продавці помітно знітились і покликали адміністратора магазину, мовляв: «Там прийшла клієнтка, одразу видно, що готова зробити покупку на кругленьку суму».

Адміністратор магазину з широкою посмішкою підійшла до дівчини, пропонуючи їй сукні із нової колекції та модні аксесуари, з надією, що завдяки цій клієнтці вона зможе оформити продажу на велику суму і в результаті отримати премію.

Дівчина уважно вислухала адміністратора і сказала: «Мені ваш магазин порадили подруги, але я не розумію, чому, адже у сусідніх магазин сукні такої ж якості коштують вдвічі дешевше. Мені дуже сподобалась смарагдова сукня з нової колекції, але навіщо мені її купувати, якщо я можу знайти щось схоже в іншому місці».

Після цих слів дівчина адміністратор потрапила у психологічну пастку. У неї є певні установки, одна з яких – багатих клієнтів не можна відпускати з пустими руками. Тому вона не могла вчинити інакше як запропонувати дівчині пристойну знижку.

– «То ви вперше в нас! Це зовсім інша справа. Давайте ми оформимо вам карту лояльності, як для нового клієнта і на першу покупку ви отримаєте знижку 30%», – сказала адміністратор.

І, звісно, дівчина погодилась. В той час, коли багата дівчина спокійно здійснила вдалу покупку, бідна дівчина думала, як сказати чоловіку, що витратила усі їхні гроші на сукню.

Оцініть статтю
Чим відрізняється стиль мислення у багатих та бідних людей?